O nás

V r.1747 se přiženil z dolního zájezdního hostince v Poli Jan Běhavý do statku čp.26 – k Zachům. A zřídil k hospodářství, jak byl zvyklý, hostinec, který rodina drží – s malou přestávkou – dodnes.  Současnou podobu mají na svědomí Václav a Jana a od září 2022 se o statek starají dcera eva s manželem Petrem. Nyní statek slouží pouze účelům pohostinským a využívá k tomu všech původních budov.

Stodola – pořádání koncertů, divadel a slavností

Maštale – relax s „virpůlem“ a saunou /aktuálně mimo provoz/

Kolny – posezení pod střechou u pece, prší-li nebo příliš „pere“ sluníčko

Chlévy – jsou rodinným pokojem, popřípadě malou školící místností

Na sadu je místo na hřiště nohejbal/volejbal, altán, bazén pro ty línější (v okolí je 500 rybníků), trampolína, houpačka. dá se zde hrát kroket, petanque, badminton, kuličky a prostě co vás napadne.

Pro váš odpočinek můžeme nabídnout dvou (4 pokoje), tří (2 pokoje) a vícelůžkové (4 pokoje) tzv. rodinné pokoje o celkové kapacitě 34 lůžek (včetně možných přistýlek).

Můžeme vám poradit, kde jsou nejčistější rybníky na koupání, kde roste nejvíc hub, můžeme vám půjčit jízdní kola či plovací vesty. Ale i člun nebo tepláky…

Blatenská kotlina (s převýšením 20-30m) je ideální na cyklo výlety. Přivítají Vás pěkné silničky bez aut, vesničky s tvrzemi a zámečky, polňačky mezi rybníky, hájovny.

V našem sále (100 míst) můžete uspořádat svatbu do cca 80ti lidí – i obřad může být „na sadu“. Jsme již zkušení, svateb máme za sebou již desítky. Můžeme uspořádat i tancovačku, konferenci nebo večírek. Dokážeme v peci grilovat selátko a také uspořádat zabijačku.

Skočdopolové byl známý jihočeský šlechtický rod, který sídlil nedaleko. Chcete-li vědět, jak ke svému jménu přišel, zastavte se u nás, rádi Vám to vysvětlíme.

Pole patří mezi nejstarší obce na Blatensku. V kronikách pražského kláštera sv. Jiří nacházíme první zmínku o „vsi na poli“ již v roce 1227. Polský dvůr v Poli vznikl ze čtyřech selských usedlostí. Od roku 1837 je již zachycen objekt statku v katastrálních mapách v nynějším rozsahu.

Pole nebo na Poli, ves v Čechách, hejtmanství, okres a pošta Blatná, fara Kádov; 57 d., 402 ob. č. (1890), poplužní dvůr a zámeček Karla sv. p. z Lilgenau – tak praví Ottův slovník naučný o této vsi.

Katastrální mapa z roku 1837 s vyznačením statku.
Katastrální mapa z roku 1837 s vyznačením statku.
Průčelí tvrze
Průčelí tvrze

Renesanční tvrz ze 16. století se štíty a s reliéfem oděnce v ose průčelí jako panské sídlo sloužila až do druhé poloviny sedmnáctého století, kdy vesnici koupili Černínové z Chudenic. Nepotřebné panské sídlo bylo upraveno na sýpku a později na byty úředníků správy panství. Po roce 1989 jej získali zpět dědicové původních majitelů, kteří zahájili rekonstrukci . Areál tvrze je chráněn jako kulturní památka.
Další informací zde , v reportáži České televize a nebo ve wikipedii.

Dále si můžete v naší obci prohlídnout barokní kapli z 18. století nebo památník americké armádě severně nad obcí v lese.

Pivo, které se zde podává nejen k jídlu, je ze zdejších jihočeských pivovarů. Točí se zde světlé strakonické pivo, které má tradici od roku 1649. Více informací o lahodném moku naleznete na stránkách pivovaru.

DUDÁK - Měšťanský pivovar Strakonice, a.s.
DUDÁK - Měšťanský pivovar Strakonice, a.s.
Scroll to top