Hospoda "na statku"

Katastrální mapa z roku 1837 s vyznačením statku

V kronikách pražského kláštera sv. Jiří nacházíme první zmínku o "vsi na poli" již v roce 1227. Od roku 1837 je již zachycen objekt statku v katastrálních mapách v nynějším rozsahu.

Pole nebo na Poli, ves v Čechách, hejtmanství, okres a pošta Blatná, fara Kádov; 57 d., 402 ob. č. (1890), poplužní dvůr a zámeček Karla sv. p. z Lilgenau - tak praví Ottův slovník naučný o této vsi.

Průčelí zámku

Renesanční zámeček ze 16. století se štíty a s reliéfem oděnce v ose průčelí. Kaple barokní z 18. století. Památník americké armádě severně nad obcí v lese. Více informací lze nalézt na stránkách Pole zde.

To bylo něco málo z historie a nyní k současnosti.

pivovar Strakonice

Pivo, které se zde podává nejen k jídlu, je ze zdejších jihočeských pivovarů. Točí se zde světlé strakonické pivo, které má tradici od roku 1649. Více informací o lahodném moku je zde.

V r.1747 se přiženil z dolního zájezdního hostince v Poli Jan Běhavý do statku čp.26 - k Zachům. A zřídil k hospodářství, jak byl zvyklý, hostinec, který rodina drží – s malou přestávkou - dodnes. Dnešní podobu mají na svědomí Václav a Jana.

Nyní statek slouží pouze účelům pohostinským a využívá k tomu všech původních budov.

  • Stodola - pořádání koncertů, divadel a slavností
  • Maštale - relax s "virpůlem" a saunou
  • Kolny - posezení pod střechou u pece, prší-li nebo příliš "pere" sluníčko
  • Chlévy - ty jsou vinárnou, salónkem, školící místností (25 míst) i apartmánem
  • Na sadu je místo na hřiště nohej/volejbal, altán, bazén pro ty línější (v okolí je 500 rybníků).

Pro váš odpočinek můžeme nabídnout dvou (4 pokoje), tří (2 pokoje) a vícelůžkové (6 pokojů) tzv. rodinné pokoje o celkové kapacitě 39 lůžek.

Můžeme vám poradit, kde jsou nejčistější rybníky na koupání, kde roste nejvíc hub, můžeme vám půjčit jízdní kola či plovací vesty. Ale i člun nebo tepláky...

Blatenská kotlina (s převýšením 20-30m) je ideální na cyklo výlety. Přivítají Vás pěkné silničky bez aut, vesničky s tvrzemi a zámečky, polňačky mezi rybníky, hájovny.

V našem sále (100 míst) můžete uspořádat svatbu do cca 80ti lidí - i obřad může být "na sadu". Jsme již zkušení, svateb máme za sebou již desítky. Můžeme uspořádat i tancovačku, konferenci nebo večírek. Dokážeme v peci grilovat selátko a také uspořádat zabijačku.

Informační letáček ke stažení (pdf 6,2 MB)


Skočdopolové byl známý jihočeský šlechtický rod, který sídlil nedaleko. Chcete-li vědět, jak ke svému jménu přišel, zastavte se u nás, rádi Vám to vysvětlíme.